Лицензионная АВК-5 ред. 3.2.2. от производителя (7200 грн. с НДС на 2 П.К.)
.
Бесплатно установка, обучение, обновление, консультации, обслуживание.
Нові надходження ДБН та ДСТУза 2017 рік


Платник єдиного податку 3-ї групи відвантажив товари покупцю. Боржник має проблеми з розрахунками за товар, але за нього готова заплатити інша юридична особа. Чи може платник єдиного податку, зважаючи на положення п. 291.6 ПКУ, відступити право вимоги цього грошового боргу за номіналом, отримавши платіж від третьої особи? Запитання-відповіді від 02.10.2017

Платник єдиного податку 3-ї групи відвантажив товари покупцю. Боржник має проблеми з розрахунками за товар, але за нього готова заплатити інша юридична особа. Чи може платник єдиного податку, зважаючи на положення п. 291.6 ПКУ, відступити право вимоги цього грошового боргу за номіналом, отримавши платіж від третьої особи?

Відповідно до ст. 512 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 р. № 435-IV (далі – ЦКУ) кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

При цьому до нового кредитора переходять права первісного кредитора в зобов'язанні в обсязі та на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 514 ЦКУ).

У пп. 14.1.255 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі – ПКУ) також встановлено, що відступлення права вимоги - це операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою чи наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.

Платникам єдиного податку першої – третьої груп потрібно враховувати норми п. 291.6 ПКУ, відповідно до якого вони повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) лише в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

У платників єдиного податку обсяг доходів розраховується за датою надходження грошових коштів (п. 292.6 ПКУ), через що й потрібно враховувати обмеження за формою розрахунків, наведене в п. 291.6 ПКУ.

Раніше податкові органи "дозволяли" укладення таких договорів. Так, у листі Міндоходів від 27.02.2014 р. № 4167/5/99-99-17-02-02-10 зазначено:

"... чинним законодавством не передбачено обмежень щодо відступлення права вимоги платниками єдиного податку, але розрахунки з кредиторами такими платниками можуть здійснюватися лише в грошовій формі".


Також в листі ДФС у м. Києві від 04.05.2016 р. № 10296/10/26-15-12-04-18 зазначено:

"законодавством не передбачено обмежень щодо укладання платником єдиного податку договору відступлення права вимоги. При цьому юридичні особи - платники єдиного податку повинні:

<...>

- здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій), у відповідності до п. 291.6 ст. 291 Податкового кодексу".


Але на цей час їхня позиція змінилась і тепер полягає в тому, що укладення договору переуступки прав вимоги боргу платниками єдиного податку є механізмом розрахунку за правочином купівлі-продажу товарів (робіт, послуг) не в грошовій формі, а отже, не дає права застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності (індивідуальні податкові консультації ДФСУ від 20.09.2017 р. № 2002/Ш/99-99-15-02-02-14/ІПК, від 15.08.2017 р. № 1602/Г/99-99-13-01-02-14/ІПК та ДФС у Харківській області від 26.06.2017 р. № 825/ІПК/20-40-13-11-12, лист ДФСУ від 27.11.2015 р. № 25434/6/99-99-15-03-01-15).

Ми не поділяємо останню позицію ДФСУ, оскільки спосіб розрахунків за договором залишається незмінним і проводиться в грошовій формі.

Разом із тим для зменшення податкових ризиків вважаємо за доцільне вирішити питання щодо погашення зобов'язання третьою особою в інший спосіб.

Так, згідно зі ст. 528 ЦКУ виконання обов'язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог законодавства або суті зобов'язання не випливає обов'язок боржника виконати зобов'язання особисто. У цьому разі кредитор зобов'язаний прийняти виконання, запропоноване за боржника іншою особою.

У розглядуваному ж випадку можна застосувати, наприклад, договір переведення боргу (ст. 520 ЦКУ), за яким здійснюється заміна боржника у зобов'язанні. При цьому кредитор (постачальник товару) залишається незмінним і сума сплати за отримані товари теж не змінюється.

Варто зазначити, що в роз'ясненні з розділу 107.04 модуля БАЗА ПОДАТКОВИХ ЗНАНЬ згадано як положення ЦКУ щодо відступлення права вимоги, так і положення ЦКУ щодо переведення боргу. Але висновок зроблено лише стосовно "договору переуступки прав вимоги боргу".

На нашу думку, договір переведення боргу цілком відповідатиме вимогам п. 291.6 ПКУ, оскільки в цьому випадку постачальник товарів діє в межах одного договору постачання: відповідно до цього договору він постачав товари та відповідно до нього ж (з урахуванням унесених змін) він отримує оплату грошовими коштами за відвантажені товари. Жодних порушень податкового законодавства з боку продавця – платника єдиного податку ми тут не бачимо.

Додатково можна зазначити, що ще одним варіантом вирішення цього питання є застосування договору поруки.

Відповідно до ст. 553 ЦКУ за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.

У разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя (ст. 554 ЦКУ). До поручителя, який виконав зобов'язання, забезпечене порукою, переходять усі права кредитора в цьому зобов'язанні (ст. 556 ЦКУ).

Тобто з метою зменшення ризиків виникнення спору з органами ДФС можна запропонувати продавцю – платнику єдиного податку для погашення грошового зобов'язання третьою особою обрати інші способи врегулювання договірних відносин, зокрема запропоновані вище договори заміни боржника або поруки.

Тексты нормативных документов см. в справочной системе
"Юрист+Закон" 70 грн (возможна работа и обновление на USB-flash-накопителе без установки на компьютер).
044-3316318, 050-3305400, 063-1526127, 068-2017762

авк3 авк5 авк-5 официальный сайт предоставляет обновление скачать бесплатно
авк3 авк5 авк-5 созидатель
авк3 авк5 авк-5 3.1.1 ключ таблетка
авк3 авк5 авк-5 3.1.5 ключ
авк3 авк5 авк-5 3.1.6 ключ
авк3 авк5 авк-5 группа поддержки
авк3 авк5 авк-5 скачать бесплатно
авк3 авк5 авк-5 3.1.0 скачать бесплатно
авк3 авк5 авк-5 3.1.1 скачать бесплатно
авк3 авк5 авк-5 3.1.5 скачать бесплатно
авк3 авк5 авк-5 3.1.6 скачать бесплатно